We are excited to announce the 2022 Success Academy Excellence Award winners!
These awards honor faculty and staff across our schools and Network office who exemplify excellence in advancing our mission to provide an extraordinary education to New York City children. The 248 faculty and staff members honored this year are an inspiration to all of us. They have exemplified determination, talent, and optimism in a year that has required tremendous flexibility and perseverance. Congratulations to this year’s winners!
We recognize excellence in the following fifteen categories:
Rookie of the Year
Recognizes first-year teachers and associates who have embraced the challenge and demonstrated significant growth.
Shanaya Alexandre
Teacher
SA Bergen Beach
Nicole Anglin
Teacher
SA Bed-Stuy 1
Damonis Baker
Teacher
SA Harlem 5
Sara Beck
Teacher
SA Myrtle Middle School
Ravindra Bisram
Teacher
SA Ozone Park Middle School
Kevin Braga
Lead
Enterprise Services
Deirdre Buckley
Teacher
SA Rosedale
Elizabeth Burke
Teacher
SA Harlem 2
Spencer Burns
Teacher
SA Bushwick
Tyson Butcher
Teacher
SA Bronx 2 Middle School
Emma Buzbee
Teacher
SA Lafayette Middle School
Christopher Calvaruso
Senior Project Manager
Enterprise Services
Maddie Crooker
Teacher
SA Hudson Yards
Alexandra De La Cruz
Teacher
SA Bed-Stuy Middle School
Caitlyn D’Amico
Art Teacher
SA Bed-Stuy 2
Janiquwa Dais
Teacher
SA Cobble Hill
Justin Dean
Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Harlem
Foluke Denis
Associate
Enterprise Services
Taylor Diebold
Associate
Human Capital
Alex Dupont
Teacher
SA Flatbush
Olorin Etemad-Lehmer
Teacher
SA Ditmas Park Middle School
Alexandra Fiore
Teacher
SA Harlem 3
Anastazia Fogle
Teacher
SA Crown Heights
Alexandra Francese
Senior Associate
Enterprise Services
Paige Francis
Teacher
SA Hell’s Kitchen
Emily Galea
Teacher
SA Springfield Gardens MS
Jelaini Lantigua Gomez
Teacher
SA Midtown West Middle School
Andrew Group
Lead
Enterprise Services
Luke Haas
Teacher
SA Bronx Middle School
Alexandra Hackney
School Psychologist
SA Washington Heights
Kate Hickey
Teacher
SA Union Square
Justin Hong
Analyst
Enterprise Services
Gaby Horowitz
Teacher
SA Harlem 4
Raisa Hossain
Teacher
SA Springfield Gardens
Andrew Hurd
Teacher
SA Harlem North Central
Maya Kassahun
Teacher
SA Prospect Heights
Scout Lansing
Teacher
SA Bed-Stuy Middle School
Shanyce Lewis
Teacher
SA South Jamaica
David Lucas
Teacher
SA Flatbush
Lucy Mansour
Teacher
SA Bensonhurst
Michelle Marte
Sprint Associate
SA Upper West
Kerri McCormack
Teacher
SA Bronx 1
Billy Metzger
Teacher
SA Harlem West
Luke Miller
Senior Operations Associate
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan
Jai Moore
Teacher
SA Springfield Gardens MS
Torriel Morris
Teacher
SA Bronx 4
Chedine Perrin
Teacher
SA East Flatbush Middle School
Cindy Portillo
Teacher
SA Far Rockaway
Margaux Ramee
Teacher
SA Midtown West Middle School
Malcolm Richardson
Teacher
SA Hudson Yards Middle School
Em Schussheim
Teacher
SA East Flatbush Middle School
Cassidy Speller
Associate
Education Institute
Aprika Taylor
Teacher
SA Harlem 1
Hollen Vitale
Teacher
SA Bed-Stuy Middle School
Erin Walsh
Teacher
SA Harlem 6
Emma Wieland
Teacher
SA Springfield Gardens
William Wiltshire
Teacher
SA Harlem East
ETHOS
Recognizes those who have demonstrated excellence, teamwork, humor, ownership, and commitment to our scholars.
Kayla Adams
Teacher
SA Bensonhurst
Eimy Contreras Adrubal
Teacher
SA Springfield Gardens MS
Gabrielle Alford
Robertson Leadership Fellow
SA Rosedale
Dana Anderson
Program Manager
Public Affairs
Thomas Barbagallo
Chess Teacher
SA Bronx 1
Colleen Bennett
Teacher
SA Harlem 2
Ashley Berliner
Teacher
SA Williamsburg
Destiny Burroughs
Teacher
SA Bronx 3
Madeline Bustos
Teacher
SA East Flatbush Middle School
Howard Clark
Teacher
SA Upper West
Tiana Clegg
Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Harlem
Emily Colindres
Assessment Associate
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan
Dana Cortese
Gift Officer
Advancement
Taina Diaz
Teacher
SA Union Square
Shanique Farrell
Teacher
SA Bronx Middle School
Alexander Fikiet
Chess Teacher
SA Cobble Hill
Collin Francis
Operations Associate
SA Bronx 1
Brandon Furby
Teacher
SA Bed-Stuy Middle School
Catherine Gambardella
Teacher
SA Union Square
Rosanny Garcia
Teacher
SA Bed-Stuy 1
Lauren Gemma
Teacher
SA Springfield Gardens
Spencer Glass
Theater Teacher
SA Midtown West Middle School
Juan Goncalves
Chess Teacher
SA Prospect Heights
Jeremy Gonzalez
Operations Associate
SA Myrtle Middle School
Sophie Gray
Teacher
SA Midtown West Middle School
Amy Greene
Teacher
SA Bronx 4
Emily Hauptman
Teacher
SA Flatbush
Nick Jodka
Teacher
SA Ditmas Park Middle School
Jay Kane
Teacher
SA Harlem East
Erin Kleinertz
Specialist
Education Institute
Dr. Srigowri Kumar
Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan
Peggy Laibhen
Operations Associate
SA Ozone Park Middle School
James Lark
Teacher
SA Far Rockaway Middle School
Logan LeBlond
Teacher
SA Harlem 6
Stephanie LeClair
Teacher
SA Flatbush
Karolane Jean Louis
Teacher
SA Bergen Beach
Katie McCulloh
Program Manager
Education Institute
Melissa McLean
Teacher
SA Far Rockaway
Daniel Medrano
Teacher
SA Hudson Yards Middle School
Margaret Mori
Sprint Associate
SA Crown Heights
Kwame Opoku-Duku
Teacher
SA Harlem West
Breyana Penn
Teacher
SA Prospect Heights
Alondra Perez
Operations Associate
SA Hell’s Kitchen
Chrystal Phipps
Chess Teacher
SA Harlem 5
Edward Powers
Teacher
SA Washington Heights
Jillene Ramroop
Teacher
SA South Jamaica
Adam Schaefer
Lead
Schooling
Jasmin Senior
Teacher
SA Hudson Yards
Cynthia Sherry
Teacher
SA Harlem 3
Madison Smith
Teacher
SA Harlem 4
Taylor Spivak
Teacher
SA Harlem 6
Chloe Tausk
Teacher
SA Bronx 2 Middle School
Jeff Thomas
Teacher
SA Fort Greene
Linda Trotter
Teacher
SA Washington Heights
Giuliana Vasile
Teacher
SA Harlem North Central
Yanina Vega
Teacher
SA Bushwick
Briana Welch
Basketball Coach
SA East Flatbush Middle School
Russell Wilder
Teacher
SA Springfield Gardens MS
DEI Excellence & Leadership
Recognizes positive role models that foster outstanding efforts to promote diversity, create equitable opportunities, and more inclusive teams.
Aquaisia Avila
Teacher
SA Bronx 2 Middle School
Soroya Garcia-Munford
Operations Associate
SA Springfield Gardens
Shanice Grant
Regional Operations Manager
Enterprise Services
LaTisha Habersham
Senior Operations Associate
SA Harlem 1
Saadia Hammond
Operations Associate
SA Bronx Middle School
Nicholas Jasek
Assessment Specialist
SA Hell’s Kitchen
Westley Mildenhall
Specialist
Education Institute
Marissa Ortiz
Teacher
SA Upper West
Sam Pagan
Teacher
SA Harlem North Central
Angellica Thach
Teacher
SA Hudson Yards
Kyle Vasquez
Teacher
SA Hudson Yards Middle School
Academic Achievement
Recognizes those with the highest academic results achieved for scholars.
Erina Adjei-Baffour
Teacher
SA Bronx 2
Omolara Akinfemiwa
Teacher
SA Harlem East
Tyler Anderson
Teacher
SA Hudson Yards Middle School
Ashliann Arditi
Teacher
SA Upper West
Lital Berger
Teacher
SA Harlem East
Rivonya Best
Teacher
SA Myrtle Middle School
Sydney Biegel
Teacher
SA Upper West
Diondra Bryant
Teacher
SA Bensonhurst
Danny Casado
Teacher
SA Harlem East
Zuri Cedale
Teacher
SA Bushwick
Daniella Clarke
Teacher
SA Bronx Middle School
Sebastien Darius
Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan
Kasey Delgado
Teacher
SA Bronx Middle School
Jack Dobson
Teacher
SA Hudson Yards Middle School
Seth Dorman
Teacher
SA Hudson Yards Middle School
Courtney Erickson
Teacher
SA Hudson Yards Middle School
Nathaly Garzon
Teacher
SA Midtown West Middle School
Ben Ginzberg
Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan
Sadé Glasgow
Teacher
SA Bushwick
Larissa Goldberg
Teacher
SA Bushwick
Kay Gottlieb
Teacher
SA Union Square
Elizabeth Heaney
Teacher
SA Union Square
Joseph Hernandez
Teacher
SA Midtown West Middle School
T.J. Ierubino
Teacher
SA Midtown West Middle School
Natasha Javed
Teacher
SA Springfield Gardens
Joelle Karlitz
Teacher
SA Union Square
Jeffrey Klein
Teacher
SA Myrtle Middle School
Steven LaMaita
Teacher
SA Upper West
Fei Liu
Teacher
SA Bronx Middle School
Nicholas Rahaman
Teacher
SA Bronx Middle School
Ashley Richards
Teacher
SA Harlem 5
Uzair Saleh
Teacher
SA Midtown West Middle School
Aliza Schub
Teacher
SA Harlem East
Amanda Urcia
Teacher
SA Bensonhurst
Thomas Wilson
Teacher
SA Bronx Middle School
Growth
Recognizes those who have grown the most, at the discretion of the Senior Leader.
Alicia Allan-Tejada
Teacher
SA South Jamaica
Carleigh Antico
Teacher
SA Hudson Yards
Elizabeth Castro
Teacher
SA Hudson Yards Middle School
Caitlin Clark
Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan
Hawer Conteh
Teacher
SA Bronx Middle School
Catherine Eagan
Teacher
SA Harlem 2
Tiffany Eisner
Teacher
SA Upper West
Ariadne Frisby
Teacher
SA Lafayette Middle School
Carly Gerson
Teacher
SA Lafayette Middle School
Carli Haggerty
Teacher
SA Bronx 3
Haley Kachmar
Teacher
SA Bronx 1
Jason Kang
Teacher
SA Bronx 2 Middle School
Hugh Kilcommons
Teacher
SA Myrtle Middle School
Lauren Lason
Teacher
SA Harlem East
Lesley Luna
Teacher
SA Harlem 4
Karie Magloire
Teacher
SA Ditmas Park Middle School
Ben Marcus
Teacher
SA Harlem North Central
Cindy Ortiz
Teacher
SA Hell’s Kitchen
Jasmine Pacheco-Ramos
Teacher
SA Cobble Hill
Brianne Panebianco
Teacher
SA Bensonhurst
Michael Rogan
Teacher
SA Harlem 5
Sheree Williams
Teacher
SA Springfield Gardens
Excellence in Scholar Support
Recognizes those who have shown excellence in their support of scholars, going above and beyond to ensure scholars have every resource that they need to be successful.
Adriana Arias
Sprint Specialist
SA Bronx 2
Kim Beck
Sprint Specialist
SA Bed-Stuy Middle School
Eliza Brookman
SEL Specialist
SA Crown Heights
Amber Coleman
Sprint Associate
SA Cobble Hill
Yaramo Dione
College Access & Preparedness Counselor
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan
Lauren Farrara
School Psychologist
SA Williamsburg
Kim Friedlander
Sprint Specialist
SA Harlem 3
Nancy Ginsberg
SEL Specialist
SA Far Rockaway Middle School
Alexis Hines
School Psychologist
SA Bushwick
Arony Salsabil
Sprint Associate
SA Ozone Park Middle School
Gloria Cruz Santana
Sprint Associate
SA Harlem East
Imani Whitfield
SEL Specialist
SA East Flatbush Middle School
Learning Quality
Recognizes those who have demonstrated excellence in the quality of learning in their classroom.
Juana Alonso
Teacher
SA Ditmas Park Middle School
Krista Bellino
Teacher
SA Rosedale
Caroline Benton
Teacher
SA Bushwick
Meghan Bone
Teacher
SA Springfield Gardens
Aoife Casey
Teacher
SA Hudson Yards Middle School
Christopher Cassone
Teacher
SA Springfield Gardens
Lucille Czerniuk
Teacher
SA Bensonhurst
Jessica Feuer
Teacher
SA Cobble Hill
Tanasia Harper
Teacher
SA Far Rockaway
Maya Inman
Teacher
SA Bed-Stuy 2
India Knight
Teacher
SA Lafayette Middle School
Angelique Langellier
Teacher
SA Crown Heights
Max Luton
Teacher
SA Myrtle Middle School
Saira Majid
Teacher
SA Bronx Middle School
Meghan Schuster
Teacher
SA Hudson Yards
Kayla Sinclair
Teacher
SA Harlem East
Anika Snyder
Teacher
SA Harlem 4
Hannah Stafford
Teacher
SA Harlem West
Emery Walker
Teacher
SA Bronx 2 Middle School
Samantha Wright
Teacher
SA Hell’s Kitchen
Data Excellence & Leadership
Recognizes those who have a deep understanding of our school model, commitment to accuracy, and excellence in planning and execution.
Kirsten Bello
Assessment Specialist
SA Rosedale
Destiny Torres Blas
Assessment Specialist
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan
Keisha Brantley
Assessment Specialist
SA Union Square
Joshua Gaitan
Assessment Specialist
SA Far Rockaway
Casey Kim
Assessment Associate
SA Far Rockaway Middle School
Keith Williams
Assessment Specialist
SA Bronx 3
Excellence in Scholar Talent
Recognizes those who have inspired and engaged scholars through our many scholar talent programs.
Mauren Antkowski
Art Teacher
SA Harlem 1
Lisa Aronowitz
Dance Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Harlem
Alexander Beltre
Chess Teacher
SA Springfield Gardens MS
Alyssa Manoogian
Soccer Coach
SA Harlem 4
Jordy Ortiz
Soccer Coach
SA Bushwick
Aubrey Semple
Debate Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan
Operational Excellence & Leadership
Recognizes those who have worked to create and maintain our schools and ensure they operate smoothly.
Derrick Cordova
Operations Associate
SA Bronx 3
Safiatou Diallo
Senior Operations Associate
SA Fort Greene
Victoria Kalmanowitz
Operations Associate
SA Far Rockaway
Allegra Neely-Wilson
Senior Operations Associate
SA Midtown West Middle School
Excellence & Leadership in Collaboration
Recognizing those at our Network office who have demonstrated excellence in leadership and collaboration across the enterprise this year.
Alexandra Fissler
Specialist
Schooling
Cyan Gumbs
Associate
Human Capital
Taylor Lockridge
Associate
Education Institute
Oliver Reyes
Senior Associate
Enterprise Services
Evan Smith
Senior Associate
Finance
Excellence & Leadership in Scaling
Recognizing those at our Network office who have scaled a process or workflow that enhances our ability to grow and serve more scholars.
Sarah Brand
Program Manager
Schooling
Alan Roberts
Senior Analyst
Enterprise Services
Excellence & Leadership in Innovation
Recognizing those in our Network office who have demonstrated innovation of a deliverable or process or who have helped others innovate.
Nicholas Jaspers
Lead
Education Institute
Ralph Yozzo
Data Architect
Enterprise Services
Excellence & Leadership in Change
Recognizing those in our Network office who have effected change in a specific area and/or a given process that led to desired outcomes.
David Siegal
Specialist
Human Capital
Excellence & Leadership in Continuous Improvement
Recognizing those in our Network office who have been successful in affecting continuous sustained improvement in their areas.
Faune Brooks
Senior Legal Counsel
Advisory
Christina Carfora
Program Manager
Education Institute
Baraa Elabed
Analyst
Finance
Sofia Guajardo
Senior Specialist
Enterprise Services
Sherice Jackson
Senior Associate
Enterprise Services
Mary Medure
Senior Data Analyst
Schooling
Darshana Shah
Senior Business Analyst
Enterprise Services