Skip to content
megaphone
2023-24 applications are now open. Learn more!
close
Mission Possible Blog >

Congratulations to the 2022 Success Academy Excellence Award Winners!

We are excited to announce the 2022 Success Academy Excellence Award winners!

These awards honor faculty and staff across our schools and Network office who exemplify excellence in advancing our mission to provide an extraordinary education to New York City children. The 248 faculty and staff members honored this year are an inspiration to all of us. They have exemplified determination, talent, and optimism in a year that has required tremendous flexibility and perseverance. Congratulations to this year’s winners!

We recognize excellence in the following fifteen categories:

Rookie of the Year

Recognizes first-year teachers and associates who have embraced the challenge and demonstrated significant growth.

Shanaya Alexandre

Teacher
SA Bergen Beach

Nicole Anglin

Teacher
SA Bed-Stuy 1

Damonis Baker

Teacher
SA Harlem 5

Sara Beck

Teacher
SA Myrtle Middle School

Ravindra Bisram

Teacher
SA Ozone Park Middle School

Kevin Braga

Lead
Enterprise Services

Deirdre Buckley

Teacher
SA Rosedale

Elizabeth Burke

Teacher
SA Harlem 2

Spencer Burns

Teacher
SA Bushwick

Tyson Butcher

Teacher
SA Bronx 2 Middle School

Emma Buzbee

Teacher
SA Lafayette Middle School

Christopher Calvaruso

Senior Project Manager
Enterprise Services

Maddie Crooker

Teacher
SA Hudson Yards

Alexandra De La Cruz

Teacher
SA Bed-Stuy Middle School

Caitlyn D’Amico

Art Teacher
SA Bed-Stuy 2

Janiquwa Dais

Teacher
SA Cobble Hill

Justin Dean

Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Harlem

Foluke Denis

Associate
Enterprise Services

Taylor Diebold

Associate
Human Capital

Alex Dupont

Teacher
SA Flatbush

Olorin Etemad-Lehmer

Teacher
SA Ditmas Park Middle School

Alexandra Fiore

Teacher
SA Harlem 3

Anastazia Fogle

Teacher
SA Crown Heights

Alexandra Francese

Senior Associate
Enterprise Services

Paige Francis

Teacher
SA Hell’s Kitchen

Emily Galea

Teacher
SA Springfield Gardens MS

Jelaini Lantigua Gomez

Teacher
SA Midtown West Middle School

Andrew Group

Lead
Enterprise Services

Luke Haas

Teacher
SA Bronx Middle School

Alexandra Hackney

School Psychologist
SA Washington Heights

Kate Hickey

Teacher
SA Union Square

Justin Hong

Analyst
Enterprise Services

Gaby Horowitz

Teacher
SA Harlem 4

Raisa Hossain

Teacher
SA Springfield Gardens

Andrew Hurd

Teacher
SA Harlem North Central

Maya Kassahun

Teacher
SA Prospect Heights

Scout Lansing

Teacher
SA Bed-Stuy Middle School

Shanyce Lewis

Teacher
SA South Jamaica

David Lucas

Teacher
SA Flatbush

Lucy Mansour

Teacher
SA Bensonhurst

Michelle Marte

Sprint Associate
SA Upper West

Kerri McCormack

Teacher
SA Bronx 1

Billy Metzger

Teacher
SA Harlem West

Luke Miller

Senior Operations Associate
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan

Jai Moore

Teacher
SA Springfield Gardens MS

Torriel Morris

Teacher
SA Bronx 4

Chedine Perrin

Teacher
SA East Flatbush Middle School

Cindy Portillo

Teacher
SA Far Rockaway

Margaux Ramee

Teacher
SA Midtown West Middle School

Malcolm Richardson

Teacher
SA Hudson Yards Middle School

Em Schussheim

Teacher
SA East Flatbush Middle School

Cassidy Speller

Associate
Education Institute

Aprika Taylor

Teacher
SA Harlem 1

Hollen Vitale

Teacher
SA Bed-Stuy Middle School

Erin Walsh

Teacher
SA Harlem 6

Emma Wieland

Teacher
SA Springfield Gardens

William Wiltshire

Teacher
SA Harlem East

ETHOS

Recognizes those who have demonstrated excellence, teamwork, humor, ownership, and commitment to our scholars.

Kayla Adams

Teacher
SA Bensonhurst

Eimy Contreras Adrubal

Teacher
SA Springfield Gardens MS

Gabrielle Alford

Robertson Leadership Fellow
SA Rosedale

Dana Anderson

Program Manager
Public Affairs

Thomas Barbagallo

Chess Teacher
SA Bronx 1

Colleen Bennett

Teacher
SA Harlem 2

Ashley Berliner

Teacher
SA Williamsburg

Destiny Burroughs

Teacher
SA Bronx 3

Madeline Bustos

Teacher
SA East Flatbush Middle School

Howard Clark

Teacher
SA Upper West

Tiana Clegg

Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Harlem

Emily Colindres

Assessment Associate
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan

Dana Cortese

Gift Officer
Advancement

Taina Diaz

Teacher
SA Union Square

Shanique Farrell

Teacher
SA Bronx Middle School

Alexander Fikiet

Chess Teacher
SA Cobble Hill

Collin Francis

Operations Associate
SA Bronx 1

Brandon Furby

Teacher
SA Bed-Stuy Middle School

Catherine Gambardella

Teacher
SA Union Square

Rosanny Garcia

Teacher
SA Bed-Stuy 1

Lauren Gemma

Teacher
SA Springfield Gardens

Spencer Glass

Theater Teacher
SA Midtown West Middle School

Juan Goncalves

Chess Teacher
SA Prospect Heights

Jeremy Gonzalez

Operations Associate
SA Myrtle Middle School

Sophie Gray

Teacher
SA Midtown West Middle School

Amy Greene

Teacher
SA Bronx 4

Emily Hauptman

Teacher
SA Flatbush

Nick Jodka

Teacher
SA Ditmas Park Middle School

Jay Kane

Teacher
SA Harlem East

Erin Kleinertz

Specialist
Education Institute

Dr. Srigowri Kumar

Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan

Peggy Laibhen

Operations Associate
SA Ozone Park Middle School

James Lark

Teacher
SA Far Rockaway Middle School

Logan LeBlond

Teacher
SA Harlem 6

Stephanie LeClair

Teacher
SA Flatbush

Karolane Jean Louis

Teacher
SA Bergen Beach

Katie McCulloh

Program Manager
Education Institute

Melissa McLean

Teacher
SA Far Rockaway

Daniel Medrano

Teacher
SA Hudson Yards Middle School

Margaret Mori

Sprint Associate
SA Crown Heights

Kwame Opoku-Duku

Teacher
SA Harlem West

Breyana Penn

Teacher
SA Prospect Heights

Alondra Perez

Operations Associate
SA Hell’s Kitchen

Chrystal Phipps

Chess Teacher
SA Harlem 5

Edward Powers

Teacher
SA Washington Heights

Jillene Ramroop

Teacher
SA South Jamaica

Adam Schaefer

Lead
Schooling

Jasmin Senior

Teacher
SA Hudson Yards

Cynthia Sherry

Teacher
SA Harlem 3

Madison Smith

Teacher
SA Harlem 4

Taylor Spivak

Teacher
SA Harlem 6

Chloe Tausk

Teacher
SA Bronx 2 Middle School

Jeff Thomas

Teacher
SA Fort Greene

Linda Trotter

Teacher
SA Washington Heights

Giuliana Vasile

Teacher
SA Harlem North Central

Yanina Vega

Teacher
SA Bushwick

Briana Welch

Basketball Coach
SA East Flatbush Middle School

Russell Wilder

Teacher
SA Springfield Gardens MS

DEI Excellence & Leadership

Recognizes positive role models that foster outstanding efforts to promote diversity, create equitable opportunities, and more inclusive teams.

Aquaisia Avila

Teacher
SA Bronx 2 Middle School

Soroya Garcia-Munford

Operations Associate
SA Springfield Gardens

Shanice Grant

Regional Operations Manager
Enterprise Services

LaTisha Habersham

Senior Operations Associate
SA Harlem 1

Saadia Hammond

Operations Associate
SA Bronx Middle School

Nicholas Jasek

Assessment Specialist
SA Hell’s Kitchen

Westley Mildenhall

Specialist
Education Institute

Marissa Ortiz

Teacher
SA Upper West

Sam Pagan

Teacher
SA Harlem North Central

Angellica Thach

Teacher
SA Hudson Yards

Kyle Vasquez

Teacher
SA Hudson Yards Middle School

Academic Achievement

Recognizes those with the highest academic results achieved for scholars.

Erina Adjei-Baffour

Teacher
SA Bronx 2

Omolara Akinfemiwa

Teacher
SA Harlem East

Tyler Anderson

Teacher
SA Hudson Yards Middle School

Ashliann Arditi

Teacher
SA Upper West

Lital Berger

Teacher
SA Harlem East

Rivonya Best

Teacher
SA Myrtle Middle School

Sydney Biegel

Teacher
SA Upper West

Diondra Bryant

Teacher
SA Bensonhurst

Danny Casado

Teacher
SA Harlem East

Zuri Cedale

Teacher
SA Bushwick

Daniella Clarke

Teacher
SA Bronx Middle School

Sebastien Darius

Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan

Kasey Delgado

Teacher
SA Bronx Middle School

Jack Dobson

Teacher
SA Hudson Yards Middle School

Seth Dorman

Teacher
SA Hudson Yards Middle School

Courtney Erickson

Teacher
SA Hudson Yards Middle School

Nathaly Garzon

Teacher
SA Midtown West Middle School

Ben Ginzberg

Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan

Sadé Glasgow

Teacher
SA Bushwick

Larissa Goldberg

Teacher
SA Bushwick

Kay Gottlieb

Teacher
SA Union Square

Elizabeth Heaney

Teacher
SA Union Square

Joseph Hernandez

Teacher
SA Midtown West Middle School

T.J. Ierubino

Teacher
SA Midtown West Middle School

Natasha Javed

Teacher
SA Springfield Gardens

Joelle Karlitz

Teacher
SA Union Square

Jeffrey Klein

Teacher
SA Myrtle Middle School

Steven LaMaita

Teacher
SA Upper West

Fei Liu

Teacher
SA Bronx Middle School

Nicholas Rahaman

Teacher
SA Bronx Middle School

Ashley Richards

Teacher
SA Harlem 5

Uzair Saleh

Teacher
SA Midtown West Middle School

Aliza Schub

Teacher
SA Harlem East

Amanda Urcia

Teacher
SA Bensonhurst

Thomas Wilson

Teacher
SA Bronx Middle School

Growth

Recognizes those who have grown the most, at the discretion of the Senior Leader.

Alicia Allan-Tejada

Teacher
SA South Jamaica

Carleigh Antico

Teacher
SA Hudson Yards

Elizabeth Castro

Teacher
SA Hudson Yards Middle School

Caitlin Clark

Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan

Hawer Conteh

Teacher
SA Bronx Middle School

Catherine Eagan

Teacher
SA Harlem 2

Tiffany Eisner

Teacher
SA Upper West

Ariadne Frisby

Teacher
SA Lafayette Middle School

Carly Gerson

Teacher
SA Lafayette Middle School

Carli Haggerty

Teacher
SA Bronx 3

Haley Kachmar

Teacher
SA Bronx 1

Jason Kang

Teacher
SA Bronx 2 Middle School

Hugh Kilcommons

Teacher
SA Myrtle Middle School

Lauren Lason

Teacher
SA Harlem East

Lesley Luna

Teacher
SA Harlem 4

Karie Magloire

Teacher
SA Ditmas Park Middle School

Ben Marcus

Teacher
SA Harlem North Central

Cindy Ortiz

Teacher
SA Hell’s Kitchen

Jasmine Pacheco-Ramos

Teacher
SA Cobble Hill

Brianne Panebianco

Teacher
SA Bensonhurst

Michael Rogan

Teacher
SA Harlem 5

Sheree Williams

Teacher
SA Springfield Gardens

Excellence in Scholar Support

Recognizes those who have shown excellence in their support of scholars, going above and beyond to ensure scholars have every resource that they need to be successful.

Adriana Arias

Sprint Specialist
SA Bronx 2

Kim Beck

Sprint Specialist
SA Bed-Stuy Middle School

Eliza Brookman

SEL Specialist
SA Crown Heights

Amber Coleman

Sprint Associate
SA Cobble Hill

Yaramo Dione

College Access & Preparedness Counselor
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan

Lauren Farrara

School Psychologist
SA Williamsburg

Kim Friedlander

Sprint Specialist
SA Harlem 3

Nancy Ginsberg

SEL Specialist
SA Far Rockaway Middle School

Alexis Hines

School Psychologist
SA Bushwick

Arony Salsabil

Sprint Associate
SA Ozone Park Middle School

Gloria Cruz Santana

Sprint Associate
SA Harlem East

Imani Whitfield

SEL Specialist
SA East Flatbush Middle School

Learning Quality

Recognizes those who have demonstrated excellence in the quality of learning in their classroom.

Juana Alonso

Teacher
SA Ditmas Park Middle School

Krista Bellino

Teacher
SA Rosedale

Caroline Benton

Teacher
SA Bushwick

Meghan Bone

Teacher
SA Springfield Gardens

Aoife Casey

Teacher
SA Hudson Yards Middle School

Christopher Cassone

Teacher
SA Springfield Gardens

Lucille Czerniuk

Teacher
SA Bensonhurst

Jessica Feuer

Teacher
SA Cobble Hill

Tanasia Harper

Teacher
SA Far Rockaway

Maya Inman

Teacher
SA Bed-Stuy 2

India Knight

Teacher
SA Lafayette Middle School

Angelique Langellier

Teacher
SA Crown Heights

Max Luton

Teacher
SA Myrtle Middle School

Saira Majid

Teacher
SA Bronx Middle School

Meghan Schuster

Teacher
SA Hudson Yards

Kayla Sinclair

Teacher
SA Harlem East

Anika Snyder

Teacher
SA Harlem 4

Hannah Stafford

Teacher
SA Harlem West

Emery Walker

Teacher
SA Bronx 2 Middle School

Samantha Wright

Teacher
SA Hell’s Kitchen

Data Excellence & Leadership

Recognizes those who have a deep understanding of our school model, commitment to accuracy, and excellence in planning and execution.

Kirsten Bello

Assessment Specialist
SA Rosedale

Destiny Torres Blas

Assessment Specialist
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan

Keisha Brantley

Assessment Specialist
SA Union Square

Joshua Gaitan

Assessment Specialist
SA Far Rockaway

Casey Kim

Assessment Associate
SA Far Rockaway Middle School

Keith Williams

Assessment Specialist
SA Bronx 3

Excellence in Scholar Talent

Recognizes those who have inspired and engaged scholars through our many scholar talent programs.

Mauren Antkowski

Art Teacher
SA Harlem 1

Lisa Aronowitz

Dance Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Harlem

Alexander Beltre

Chess Teacher
SA Springfield Gardens MS

Alyssa Manoogian

Soccer Coach
SA Harlem 4

Jordy Ortiz

Soccer Coach
SA Bushwick

Aubrey Semple

Debate Teacher
SA High School of the Liberal Arts – Manhattan

Operational Excellence & Leadership

Recognizes those who have worked to create and maintain our schools and ensure they operate smoothly.

Derrick Cordova

Operations Associate
SA Bronx 3

Safiatou Diallo

Senior Operations Associate
SA Fort Greene

Victoria Kalmanowitz

Operations Associate
SA Far Rockaway

Allegra Neely-Wilson

Senior Operations Associate
SA Midtown West Middle School

Excellence & Leadership in Collaboration

Recognizing those at our Network office who have demonstrated excellence in leadership and collaboration across the enterprise this year.

Alexandra Fissler

Specialist
Schooling

Cyan Gumbs

Associate
Human Capital

Taylor Lockridge

Associate
Education Institute

Oliver Reyes

Senior Associate
Enterprise Services

Evan Smith

Senior Associate
Finance

Excellence & Leadership in Scaling

Recognizing those at our Network office who have scaled a process or workflow that enhances our ability to grow and serve more scholars.

Sarah Brand

Program Manager
Schooling

Alan Roberts

Senior Analyst
Enterprise Services

Excellence & Leadership in Innovation

Recognizing those in our Network office who have demonstrated innovation of a deliverable or process or who have helped others innovate.

Nicholas Jaspers

Lead
Education Institute

Ralph Yozzo

Data Architect
Enterprise Services

Excellence & Leadership in Change

Recognizing those in our Network office who have effected change in a specific area and/or a given process that led to desired outcomes.

David Siegal

Specialist
Human Capital

Excellence & Leadership in Continuous Improvement

Recognizing those in our Network office who have been successful in affecting continuous sustained improvement in their areas.

Faune Brooks

Senior Legal Counsel
Advisory

Christina Carfora

Program Manager
Education Institute

Baraa Elabed

Analyst
Finance

Sofia Guajardo

Senior Specialist
Enterprise Services

Sherice Jackson

Senior Associate
Enterprise Services

Mary Medure

Senior Data Analyst
Schooling

Darshana Shah

Senior Business Analyst
Enterprise Services
Written by Success Academy May 18, 2022

Subjects:
Search
Generic filters

Enroll your child

We’re now accepting K-6 applications for the 2023-2024 school year.

Work with us

Build your career while making an impact at Success Academy.